English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٦

موش سفيد کوچک آزمايشگاهي (سوري)

کاربرد موش هاي کوچک آزمايشگاهي در پژوهش هاي زيست شناختي از سده نوزدهم به بعد به تدريج پشرفت نمود در ابتدا موش را به صورت تفنني پرورش مي دادند سپس اين کار به کاوش در ويژگي هاي نژادي (گونه ها و زيرگونه ها) و بررسي توارث در موشها منجر شد.

موش سوري به مراتب بيش از ساير پستانداران به عنوان پستاندار آزمايشگاهي بکار مي رود. موش اين موقعيت منحصر بفرد را مديون اندازه کوچک و باروري بالايش است و از نظر خلقت شيبه انسان است. (جداي از دندانهاي جوشي بسيار اختصاصي شده اش که مخصوص اوست). موش بسهولت خودش را براي اهلي شدن و زندگي در قفس سازگار کرده است و اين خصوصيت باعث شده است که موش ارزانترين و قابل دسترس ترين پستاندار آزمايشگاهي محسوب شود

زمينه پژوهش:

· پژوهشهاي وراثتي

· پژوهشهاي مربوط به سرطان

· بيماريهاي عفوني و آزمايشهاي تشخيصي

 

 

موش کوچک همخون C57BL/6

اين نژاد به رنگ سياه بوده و از نوع همخون مي باشد و روش تكثير آن به شيوه خواهر × برادر است. اين موش داراي زندگي طولاني بوده و در برابر تومورها نسبتا مقاوم مي باشد. اين سوش بطور عمده بعنوان سوش پايه براي توليد موشهايي که موتاسيونهاي خودبخودي را بوجود مي آورد بکار مي رود. همچنين بطور گسترده اي در تحقيقات بيولوژي قلبي – عروقي، ديابت و چاقي، ژنتيک، ايمني شناسي، نوروبيولوژي و .... بکار مي رود.

از ويژگيهاي اين نژاد:

· داشتن حساسيت بالا نسبت به رژيمهاي غذايي چاق كننده، ديابت تيپ 2 و آترواسكلروزيس

· ميزان شيوع بالاي ميكروفتالمي

· تراكم استخواني پايين

· هيدروسفالي ارثي و بد بسته شدن دهان

· تحمل نسبت به الكل و مورفين

· كاهش شنوايي ديررس

· موريزش وابسته به overgrooming

 


 

موش سفيد بزرگ آزمايشگاهي يا موش رت ( Rat Wistar )

از نظر تعداد حيوانات مورد استفاده در پژوهشهاي بيومديکال موش رت به عنوان دومين حيوان آزمايشگاهي شمرده مي شود اين موشها به راحتي با روشهاي پژوهشي سازگاري پيدا مي کنند. رت هاي آزمايشگاهي امروزي در حقيقت نسل اهلي شده Rattus norvegicus هستند. تا سال 1800 ميلادي اين حيوانات براي پرورش ، افزايش نسل و متعاقب آن براي انجام مطالعات نوروآناتومي در آمريكا و اروپا مورد استفاده قرار مي گرفتند.در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 بود كه دسته ها و سويه هاي منفرد و شخصي براي شروع كار انتخاب شده و به كار گرفته شدند. اختلافات متمايزكننده اي بين جوندگان وحشي و آزمايشگاهي وجود دارد. براي مثال، رتهاي آزمايشگاهي داراي غدد هيپوفيز و آدرنال كوچك، بلوغ جنسي زودرس، عدم وجود چرخه فصلي توليد مثلي، باوري بهتر نسبت به رت هاي وحشي آزاد هستند و طول عمر كمتري از آنها دارند.

قدرت شنوايي بالاي آنها سبب شده که آنها نسبت به اصوات ماوراء صوت و فرکانسهاي بالا حساس باشند. بينايي آنها ضعيف، نسبت به تشخيص رنگ ناتوان مي باشند. از موش رات در بررسي هاي فيزيولوژيکي، تحقيقات دندانپزشکي، ارزيابي و بررسي دارويي و سرطان شناسي و ...استفاده مي شود.

 

 

خرگوش سفيد نيوزلندي ( (New Zealand White Rabbit

از زمانهاي گذشته خرگوش در پژوهشها به طور گسترده اي استفاده شده است از جمله آن پاستور نخاع خشک شده خرگوشهايي را که به طور آزمايشي به ويروس هاري آلوده کرده بودند به تعدادي سگ تزريق کرد و مشاهده نمود که اين حيوانات نسبت به ويروس زنده از خودشان مقاومت نشان دادند.

يکي از نژادهاي اهلي شده خرگوش اروپايي (Oryctolagus cuniculus) مي باشد. نيوزلند وايت آلبينو معمولترين نژاد براي مصرف در تحقيقات بيومديکال است زمينه هاي مختلف تحقيقات بيومديکال شامل جنين شناسي، سم شناسي ، ويروس شناسي و .... مي باشد. همچنين اين خرگوش بطور گسترده در تستهاي سلامت ( پيروژني، تراتوژنيسيتي و....) کاربرد دارد. کاربرد روزمره و عمده خرگوشها استفاده در سرم شناسي است چرا که آنها قادر به توليد آنتي باديهاي مختلف در پاسخ به انواع آنتي ژنها هستند.