English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: يکشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٧

 

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت تحقیقات و فنآوری

کارگاه آموزشی اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی

توسط کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت کارگاه آموزشی اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی در ارومیه برگزار شد.

کارگاه آموزشی اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی  توسط کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت و به میزبانی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و مرکز تحقیقات و پرورش حیوانات آزمایشگاهی دانشکده داروسازی در تاریخ 27 و 28 تیرماه سال1397 برگزار شد.

این کارگاه دارای دو بخش تئوری و عملی بود که در بخش تئوری به الزامات اخلاقی، علمی و قوانین بین المللی ناظر بر استفاده از حیوانات آزمایشگاهی، آشنایی با ویژگی های بیولوژیک و استاندارهای نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، اصول ایمنی در کار با حیوانات آزمایشگاهی و آشنایی با بیماری های مشترک انسان و حیوان، اصول نمونه برداری و تجویز مواد، روش های تشخیص درد و رنج در حیوانات آزمایشگاهی، اصول بی دردی و بیهوشی در حیوانات آزمایشگاهی و معیار ها و روش های پایان کار با حیوانات آزمایشگاهی پرداخته شد و در بخش عملی آشنایی با رفتارهای حیوانات معمول آزمایشگاهی، مقید کردن، جابه‌جایی، تشخیص جنسیت، روشهای نمونه‏برداری و تجویز مواد، بیهوشی/بی‏دردی و مدیریت بیهوشی آموزش داده شد.

روز نخست کارگاه بعد از قرائت پیام ریاست دانشگاه توسط دکتر محبی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر صمد زاده در مورد اخلاق در پژوهش سخنرانی کرد. در ادامه دکتر ملکی نژاد، دکتر احمدی نوربخش، دکتر محمدزاده، دکتر شالیزار و دکتر نازآفرین قاسم زاده به ایراد سخنرانی پرداختند.

در روز دوم بخش عملی توسط دکتر احمدی نوربخش متخصص جراحی دامپزشکی و مشاور کمیته ملی اخلاق وزارت در دو نوبت صبح و عصر برگزار گردید.

شرکت کنندگان از دانشگاههای علوم پزشکی تبریز، اردبیل، مراغه، سراب، خوی و ارومیه حضور داشتند.

در نهایت به کلیه شرکت کنندگان گواهینامه معتبر  اعطاء شد.