02:02:07 - 30 تیر 1403

دانشکده داروسازی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید

معرفی گروه شیمی دارویی و داروسازی هسته ای

شیمی دارویی: (Medicinal Chemistry) یا (Pharmaceutical Chemistry) نام شاخه‌ای از دانش بنیادین شیمی است که به بررسی و استفاده از ترکیبات شیمیایی با هدف درمان، در سیستم‌های زیستی می‌پردازد.

این دانش از دانش‌های پایه در داروسازی به شمار می‌رود و بخش گسترده‌ای از داروها از مطالعات در این زمینه حاصل می‌شوند. شیمی دارویی درباره کشف ، تکوین ، شناسایی و تفسیر روش اثر ترکیبات فعال زیستی در سطح مولکولی بحث می کند و تاکید آن بر داروها است. شیمی دارویی علمی است که ریشه در کلیه شاخه های علوم شیمی و زیست شناسی دارد. این علم اساسا در تفهیم و توضیح مکانیسم های عملکرد داروها می باشد و بر این پایه کوشش می کند تا رابطه بین ساختمان شیمیایی و فعالیت زیستی را یافته و رفتار پویائی زیستی را به فعالیت شیمیایی و خصوصیات فیزیکی عوامل دارو درمانی ارتباط دهد.

در اواخر قرن 19 ، شیمی ‌دارویی با کشف "پل ارلیش" که ‌او را پدر شیمی ‌درمانی جدید می‌نامند، در ارتباط با اینکه ترکیبات شیمیایی در برابر عوامل عفونی ویژه‌ای از خود سمیت انتخابی نشان می‌دهند، دچار یک تحول شگرف شد.

در همین دوران ، "امیل فیشر" ، نظریه قفل و کلید را که یک تغییر منطقی برای مکانیسم عمل داروها بود، ارائه داد. تحقیقات بعدی ارلیش و همکارانش ، منجر به کشف تعداد زیادی از عوامل شیمی ‌درمانی جدید شد که ‌از آن میان ، آنتی بیوتیک‌ها و سولفامیدها ، از همه برجسته‌تر بودند.

شیمی دارویی علاوه بر این شامل جداسازی، تشخیص و سنتز ترکیباتی است که می توانند در علوم پزشکی برای پیشگیری ، بهبود و درمان بیماریها بکار روند و بدین ترتیب شیمی دارویی اصول شیمیایی مواد در رشته دارو درمانی را تامین می نماید. 

عمده فعالیتهای گروه شیمی دارویی دانشکده داروسازی ارومیه بطور خلاصه بشرح زیر است:

1)تدریس دروس مرتبط با شیمی دارویی  به دانشجویان دوره داروسازی عمومی شامل: شیمی عمومی ، شیمی آلی  ، کنترل شیمیایی داروها، کنترل میکروبی داروها ، شیمی تجزیه ، روشهای تجزیه دستگاهی و شیمی دارویی .........

2) راهنمائی پایان نامه های دانشجویان دوره داروسازی عمومی.

3)اجرای طرحهای تحقیقاتی در زمینه های مرتبط با موضوعات مختلف شیمی دارویی از جمله طراحی و سنتز ترکیبات آلی جدید ، مطالعه فراهمی زیستی داروهای مختلف ،  مطالعه فارماکوکینتیک داروها ، کنترل میکربی داروها و ....

4)تالیف و ترجمه کتب مرتبط با رشته شیمی دارویی و دروس مربوطه.

5)انتشار مقالات تحقیقاتی در مجلات معتبر علمی داخل و خارج از کشور.

6) شرکت در کنفرانس های علمی داخل و خارج کشور وارائه مقلات مختلف در این کنفرانس ها.

 

 

تنظیمات قالب