02:01:54 - 30 تیر 1403

دانشکده داروسازی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید

معرفی گروه : فارماکولوژی و توکسیکولوژی

فارماکولوژی (داروشناسی) علم بررسی اثرات داروها و سایر مواد شیمیایی بر روی سیستم های بیولوژیک می باشدکه با استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تشخیص، درمان وپیشگیری از بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد.رسالت گروه فارماکولوژی،آموزش و تربیت دانشجویانی با سطح علمی بالاو توانمند در حیطه تحقیق و پژوهش ومسلطدر رابطه با فراورده های دارویی و نحوه صحیح تجویز دارومی باشد.در حال حاضر در این گروه درس فارماکولوژی برای دانشجویان رشته های داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، ارشد فیزیولوژی، ارشد پرستاری در گرایش های مختلف، فوریت های پزشکی، هوشبری، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و غیره تدریس می گردد.

آزمایشگاه فارماکولوژی یکی از مهمترین و فعالترین آزمایشگاههای دانشکده داروسازی می باشد که با در نظر گرفتن کلیه نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشجویان مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی و با استفاده از مناسب ترین روش های آموزشی ، همواره تلاش کرده است که  بهترین آموزشهای عملی را ارایه نماید.

در حال حاضر در این آزمایشگاه واحد عملی رشته های داروسازی و پزشکی و همچنین پایان نامه و طرح های دانشجویی در مقاطع و رشته های مختلف از جمله داروسازی، پزشکی ، کارشناسی ارشد و غیره انجام می شود.

سم شناسی، شاخه ای از علوم بیومدیکال است که در مورد تاثیرات زیان بار و آسیب های ناشی از مواد شیمیایی، سموم، داروها به روی سیستم های زنده بحث می کند. این علم در خصوص ورود سموم از روش های مختلف به بدن و به دنبال آن در مورد تغییرات ایجادی در عملکرد و ساختار بدن صحبت می کند. بخش سم شناسی در کنار ماموریت اصلی خود یعنی آموزش سم شناسی عمومی به طور نظری و عملی و همچنین ارائه راه حل های کنترل مسمومیت به دانشجویان مختلف رشته های پزشکی، داروسازی و بهداشت به همکاری های لازم را با بقیه قسمت های درون دانشگاهی مانند معاونت غذ و دارو ، معاونت درمان و بخش آموزشی فلوشیپ سم شناسی را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است. بدیهی است انجام آموزش بدون پشتوانه تحقیقات در زمینه مسمومیت مواد شیمیایی، دارویی و ارائه راه حل های جدید درمان بیماری ها و مسمومیت ها امکان پذیر نخواهد بود.

تنظیمات قالب